Legende Rock Stiri Interviuri Album Photo Astazi in muzica Webradio Top20 Contact




ULTIMELE PIESE DIFUZATE
STIRI
PARTENERI
Koening Profile
 

Multumim pentru sprijinul acordat


Follow radio_KPTV on Twitter


Recomandarea Saptamanii

Radio Vectors by Vecteezy

HOROSCOP

Home » MIKE TRAMP, FOSTUL VOCALIST WHITE LION, LANSEAZã UN VIDEOCLIP
Facebook   Twitter   email
Piesa se va lupta cu alte șapte melodii în finala națională a Danemarcei „Dansk Melodi Grand Prix” din 6 martie, câștigătorul urmând să reprezinte Danemarca în finala Eurovision, care va avea loc la Rotterdam în luna mai.

Artistul solo și compozitorul Mike Tramp, recunoscut la nivel internațional, a lansat videoclipul oficial pentru noul său single "Everything Is Alright" . O piesa scrisa din inimă, aceasta va fi interpretata de Tramp în competiție pentru a găsi intrarea daneză la Concursul Eurovision.

Câștigătorul „Dansk Melodi Grand Prix” va fi decis exclusiv de televot în acest an. Din cauza pandemiei, concursul se va desfășura fără public live, așa cum a fost în 2020, deși va fi prezentă o orchestră. Va fi prima dată din 1999 când „Dansk Melodi Grand Prix” va avea loc într-un studio TV.

După ce a câștigat concursul de cântece daneze în 1978 cu MABEL și a reprezentat Danemarca la Eurovision Song Contest mai târziu în același an, Mike se va întoarce puțin peste patru decenii mai târziu pe aceeași scenă și în contextul in care a început cariera cu mesajul său pentru Danemarca și toate țările Europei în aceste vremuri negre.

„Nu plănuisem să fac parte din acest concurs de cântece, dar știind asta în ultimii 25 de ani, de când am ieșit ca artist solo și am rămas în picioare și am fost adevărat și loial melodiilor mele și cine sunt. Am scris "Everything Is Alright" așa cum îmi scriu celelalte piese, pentru mine și pentru tine. Și când voi ieși pe scenă în fața luminilor, a camerei și a unui public TV, o voi aborda așa cum am făcut-o de fiecare dată când am urcat pe scenă în ultimii 10 ani. Cu excepția faptului că nu îmi voi vinde tricourile și albumele după spectacol. Bucurați-vă de melodie, toată lumea. Este doar rock "n" roll, dar rock "n" roll este viața mea." - Mike Tramp

Cântecele și versurile continuă să se reverse din Mike, iar lansarea acestei piese noi, continuă tradiția a două decenii de muncă sinceră și personală, care se întinde și se conectează la nivel uman cu ceilalți. Aceste vremuri tulburi au făcut ca toată lumea să privească atât lumea, cât și interiorul, pentru a evalua unde am ajuns și cine suntem.

Pe urmele unor artiști precum Bob Dylan , THE BEATLES și Tom Petty , lui Mike îi pasă profund de mesajul cântecelor sale și de a permite auzirea adevăratei sale voci. Un trubadur acustic de folk rock, Mike nu se teme să abordeze subiectele dificile din viață, inclusiv pierderea, trădarea, moartea, dificultățile și responsabilitățile familiale și problemele de relație. 
Recunoscând importanța condiției umane și, el însuși, a învățat mai mult suferind acea bucurie, Mike creează albume și cântece care explorează emoțiile umane și situațiile de viață și caută să dea sens existenței omului cu valori de modă veche refuzând să fie sedus sau sufocat de considerații superficiale. 
Având în vedere recentele probleme cauzate de pandemie, care a afectat atât de mulți oameni la scară globală, determinând oamenii să privească atât la lume, cât și la ei înșiși cu un ochi critic și să aprecieze lucrurile reale care contează, nu mai mult ca prezentul a fost mai mult potrivit pentru a aprecia munca lui Mike care a pus mereu sub semnul întrebării lumea și existența personală și a căutat să facă lumea un loc mai bun.

Tramp a câștigat faima la nivel mondial în anii 1980 ca vocalist al trupei WHITE LION , una dintre singurele formații care a abordat în piese probleme importante, precum „Când copiii plâng” și „Micul luptător” (despre nava Greenpeace Rainbow Warrior).


Single-ul „Everything Is Alright” a fost lansat prin Target . Se anunță un nou album tip compilatie cu același nume, care va fi lansat pe 21 mai.

În 1978, grupul de atunci al lui Tramp , MABEL , s-a clasat pe locul 16 din 20 de participanti la finala Eurovision Song Contest din Paris.

SOCIALIZARE
Share |
ASTAZI IN MUZICA
1959 - Buddy Holly a fost înmormântat în Lubbock, Texas. Pe piatra de mormânt scria "Holley", numele său adevărat de botez, precum și o poză a chitarei sale.

1963 - Primul single al formației Beatles, "Please Please Me", este lansat în State sub marca Vee Jay.

1963 - The Blues By Six au concertat împreună cu cei de la Rolling Stones la The Manor House, Londra, biletul costând 4 șilingi, (0,56 cenți americani).

1964 - Formația Beatles, sosită pentru prima dată în State pe aeroportul JFK din New York cu zborul Pan Am 101, a fost întâmpinată cu ovații de peste 5.000 de fani, fapt care a dus la scene de isterie în momentul coborârii din avion.

1967 - Robin, Maurice și Barry Gibb de la The Bee Gees s-au reântors în Marea Britanie după o ședere de 9 ani în Australia.

1969 - John Lennon și Yoko au apărut pe coperta revistei Rolling Stone, vândută la prețul de 35 cenți bucata (2/6). John a fost numit Rolling Stones Man Of The Year.

1969 - Grupul The Who înregistrează "Pinball Wizard" în studiourile Morgan din Londra, Anglia.

1969 - Cântărețul formației Doors,Jim Morrison, este arestat la Los Angeles, California, sub acuzația de conducere fără permis și sub influența alcoolului.

1970 - Led Zeppelin dau lovitura cu primul lor album în poziția de lideri ai clasamentelor britanice cu "Led Zeppelin II". Lansat în noiembrie 1969, și conținând piesa single "Whole Lotta Love" ocupantă a locului 4 în topurile de gen americane, albumul a stat timp de 136 de săptămâni pe locul 1 în Marea Britanie. Fiind în fruntea clasamentelor și în State, forul american de profil RIAA a confirmat faptul că albumul s-a vândut în peste 12 milioane de exemplare doar în SUA.

1970 - Hitul surpriză al celor de la Shocking Blue ajunge în poziția de lider al clasamentelor single americane cu "Venus", transformându-I în prima formație olandeză care a pătruns în topurile americane. În Marea Britanie ajunge nr.8 ; în 1986,Bananarama urcă pe locul 8 în clasamentele single britanice.

1976 - Paul Simon își începe șirul de 3 săptămâni în poziția de lider a topurilor single americane cu "50 Ways To Leave Your Lover", primul solo de top no. 1 american al cântărețului.

1979 - Stephen Stills devine primul artist rock care înregistrează cu echipamente digitale la Record Plant Studio din Los Angeles.

1980 - Pink Floyd apar în primul din cele 7 concerte cu casa închisă de la Memorial Sports Arena din Los Angeles, California.

1981 - Kool & The Gang urcă în poziția 1 în topurile single americane unde stau timp de 2 săptămâni cu "Celebration", prima melodie no.1 a grupului și al 8-lea hit în top 40, clasată a 7-a în Marea Britanie.

1981 - John Lennon ajunge no.1 în topurile single britanice cu "Woman", o odă dedicată soției sale Yoko Ono. A fost al 3-lea no.1 al lui Lennon într-un interval de 7 săptămâni, după moartea sa survenită pe 8 decembrie, 1980.

1985 - Matt Monro, cântărețul britanic de balade al anilor 60, moare de ciroză hepatică la spitalul Cromwell din Ealing, Londra. Single-ul din 1964 "Walk Away" a ocupat locul 4 în topurile britanice și 23 în cele americane, plus alte 10 hituri de UK Top 40 care a cuprins și o prelucrare după "Yesterday" a celor de la The Beatles din 1965.

1987 - George Michael și Aretha Franklin ajung în fruntea clasamentelor single britanice cu "I Knew You Were Waiting (For Me)". Compusă de Simon Climie, melodia i-a adus Arethei primul hit UK no.1 după aproape 20 de ani de la primul său success de top.

1987 - Madonna se clasează în poziția fruntașă a topurilor single americane cu "Open Your Heart", al 5-lea ei no.1 din State, hit situat pe locul 4 în Marea Britanie.

1989 - Billy Randall, reprezentantul statului american Georgia, a dat un decret prin care transforma "Tutti Frutti" a celor de la Little Richards, în imnul rock oficial al statului.

1994 - Shannon Hoon, liderul vocal al grupului Blind Melon, a fost invitat să părăsească ceremonia de desemnare a premiilor American Music Awards pentru atitudinea sa zgomotoasă și recalcitrantă. Hoon a fost ulterior acuzat de violență, atac, opunere la arestare și distrugerea unui telefon al secției de poliție.

1999 - Blondie urcă în poziția de lider a topurilor single britanice cu "Maria", înregistrând al 6-lea hit de succes al grupului, la 20 de ani de la primul lor no.1. La 54 de ani, lidera vocală, cântăreața Debbie Harry, a devenit cea mai în vârstă femeie care a ajuns pe locul 1 în topuri.

2000 - Big Punisher moare în urma unui atac de cord la 28 de ani. Rapperul cântărea 318kg (50 US stones- 1 stone = 6,356 kg) în momentul atacului. Cel de-al 2-lea album al său, Yeeeah Baby,a fost terminat înainte de survenirea decesului, și lansat pe piață așa cum fusese programat, în aprilie 2000. Acesta a juns pe locul 3 în clasamentele Billboard.

2000 - Chitaristul și cântărețul englez Dave Pevertt moare de cancer la rinichi la 56 de ani. Fost membru al trupelor Savoy Brown și Foghat care în anul 1970 au avut success cu single-urile "My Babe", respective "Slow Ride".

2001 - U2 au cântat în secret la Astoria din Londra. Starurile prezente la concert au fost actorul John Hurt, Roger Taylor de la Queen , Mick Jagger, Bob Geldof, Chris Evans și membrii trupei Toploader.

2003 - Courtney Love sosește la concertul de binefacere găzduit de Old Vic Theatre din Londra costumată în Donald Duck. Courtney a urcat pe scenă cu Elton John interpretând o prelucrare după "The Bitch Is Back".

2004 - Single-ul formației Queen "We Will Rock You" a ajuns în fruntea unui clasament al preferințelor în rândul iubitorilor de muzică pentru a găsi cel mai reușit imn rock al tuturor timpurilor. Cântecul din 1977 a surclasat vestita "Bohemian Rhapsody", lăsând-o pe locul 2 într-un sondaj efectuat pe un eșantion de 1.000 persoane realizat pentru lanțul de cinematografe UCI. Sondajul a fost comandat pentru a marca lansarea noii comedii a lui Jack Black , "School of Rock."

2005 - "Thriller" a lui Michael Jackson a fost numit top pop video într-un clasament al telespectatorilor postului de televiziune Channel 4 din Marea Britanie. Videoclipul din 1983, care înfățișează starul în postura de vârcolac și de zombie, a lăsat în urmă pe cele ale Madonnei și ale lui Robbie Williams. Videoclipurile cu personaje animate pentru Sledgehammer a lui Peter Gabriel și pentru Take On Me a trupei A-Ha s-au clasat pe locurile 2, respectiv 3. Pe locul 4 a fost melodia Bohemian Rhapsody a formației Queen ,Like a Prayer a Madonnei pe locul 5, pe locul 6 Robbie Williams cu Rock DJ, al 7-lea Michael Jackson cu Billie Jean, The Verve cu Bittersweet Symphony în poziția a 8-a , Madonna pe 9 cu Vogue și Nirvana pe 10 cu Smells Like Teen Spirit.

2008 - Lui Amy Winehouse i s-a comunicat că nu poate participa la ceremonia de acordare a premiilor Grammy din acel an deoarece cererea de acordare a vizei de intrare în SUA i-a fost respinsă de către ambasada din Londra. În anul precedent, cântăreața fusese arestată pentru posesie de marijuana în Norvegia. Winehouse a fost nominalizată la 6 premii Grammy înainte de ceremonia din acea duminică de la Los Angeles.


Pentru mai multe click aici
CURSUL VALUTAR
  oferit de: curs-valutar-bnr.ro

Multumim pentru sprijinul acordat

Parerea ta

survey tool
////// /////

PARTENERI

 
 
Legende Rock Stiri Interviuri Album Photo Astazi in muzica Webradio Top20 Contact