Legende Rock Stiri Interviuri Album Photo Astazi in muzica Webradio Top20 Contact




ULTIMELE PIESE DIFUZATE
STIRI
PARTENERI
Koening Profile
 

Multumim pentru sprijinul acordat


Follow radio_KPTV on Twitter


Recomandarea Saptamanii

Radio Vectors by Vecteezy

HOROSCOP

Home » Stiri » Mick Fleetwood & Friends, sãrbãtorind muzica lui Peter Green.
Facebook  Twitter  email
Mick Fleetwood & Friends, sãrbãtorind muzica lui Peter Green.

Mick Fleetwood & Friends, sãrbãtorind muzica lui Peter Green.


11/09/2021

David Gilmour, de la Pink Floyd, se alătură unei distribuții memorabile cu Mick Fleetwood & Friends, sărbătorind muzica lui Peter Green.
Mick Fleetwood a motivat o distributie extraordinara de muzicieni pentru un eveniment concert de genul o data-in-a-viata, pentru a onora primii ani de Fleetwood Mac și pe fondatorul său, Peter Green. Data lansarii  in UK si EUROPA  7, respectiv 12 SEPTEMBER 2021, durata:145 min.

„Concertul este o sărbătoare a acelor zile timpurii de blues în care am început cu toții și este important să recunoaștem impactul profund pe care Peter și primul Fleetwood Mac l-au avut asupra lumii muzicii. Peter a fost cel mai mare mentor al meu și îmi dă o bucurie să aduc un omagiu talentului său incredibil. Sunt onorat să împărtășesc scena cu câțiva dintre mulți artiști pe care Peter i-a inspirat de-a lungul anilor și care împărtășesc marele meu respect pentru acest muzician remarcabil. ”

-Mick Fleetwood

Peter Green a fost introdus în Rock and Roll Hall of Fame împreună cu Fleetwood Mac în 1998. Revista Rolling Stone îl consideră pe Peter drept unul dintre cei mai mari 100 de chitariști din toate timpurile. Regizat de premiatul regizor de concert Martyn Atkins (Joni 75, Crossroads Guitar Festival, Cream la Royal Albert Hall), evenimentul cinematografic va fi precedat de o introducere a lui Mick Fleetwood. Legendarul producător de sunet Glynn Johns, care a produs albume pentru The Who, The Rolling Stones, The Eagles și Led Zeppelin, se va ocupa de producția audio

Avand o distributie memorabila si în care apar Neil Finn (Crowded House), Noel Gallagher (Oasis), Billy Gibbons (ZZ Top), David Gilmour (Pink Floyd), Kirk Hammett (Metallica), John Mayall, Christine McVie și Jeremy Spencer (Fleetwood Mac) Zak Starkey, Pete Townshend (The Who), Steven Tyler (Aerosmith) și Bill Wyman (The Rolling Stones) , acest concert unic a fost inregistrat la The London Palladium pe 25 februarie 2020, este un must-must absolut pentru orice fan al muzicii lui Peter Green.



Photo by Samuel Regan-Asante on Unsplash
SOCIALIZARE
Share |
ASTAZI IN MUZICA
1955 - Perez Prado a ajuns no.1 în topurile single britanice cu „Cherry Pink and Apple Blossom White”. Cunoscut ca și „Regele Mamboului”, melodia sa instrumentală a fost tema din filmul „Underwater” în care Jane Russell poate fi văzută dansând pe „Cherry Pink”. 

1959 - Buddy Holly ajunge pe locul 1 în topurile single din Marea Britanie cu melodia lui Paul Anka “It Doesn"t Matter Anymore”. Hitul a stat 6 săptămâni în poziția de lider după moartea lui Holly. 

1961 - Bob Dylan apare în albumul lui Harry Belafonte, “The Midnight Special”, cântând la muzicuță în piesa “Calypso King”;Dylan a fost plătit cu această ocazie cu 50 $ pentru prima lui ședință de înregistrare.

1961 - Del Shannon începe șirul de 4 săptămâni ca no. 1 în clasamentele single americane cu “Runaway”, un no.1 și în Marea Britanie. Del a fost primul artist care a avut succes cu un hit al trupei Beatles în Statele Unite , cu propria versiune a piesei “From Me To You”. 

1965 - Managerul trupei Beatles, Brian Epstein, câștigă “premiul cel mare” pentru un album, când a dat publicității în săptamânalul muzical britanic “Melody Maker” scrisoarea prin care informa cititorii publicației că Paul McCartney a cântat la chitara principală în piesa “Ticket To Ride”.

1965 - Wayne Fontana și The Mindbenders urcă pe locul 1 în topurile single americane cu “Game Of Love”, ocupând poziția secundă în Marea Britanie. Wayne și-a luat numele de DJ Fontana , bateristul lui Elvis Presley. Eric Stewart, chitaristul formației The Mindbenders s-a alăturat mai apoi celor de la Hotlegs și 10CC. 

1968 - Noua casă de producție a trupei Beatles, Apple Records , a refuzat oferta de a semna un contract cu proaspătul artist David Bowie.

1968 - După ce s-a distrat pe cinste la o petrecere de zi de naștere, Keith Moon, bateristul trupei The Who a ajuns cu mașina sa marca Lincoln în piscina unui hotel Holiday Inn.

1968 - Louis Armstrong urcă pe poziția fruntașă în topurile din marea britanie cu single-ul “What A Wonderful World / Cabaret”. La cei 69 de ani, Armstrong a devenit cel mai în vârstă artist care s-a clasat vreodată pe locul 1 în clasamentele britanice.

1971 - Crosby Stills Nash & Young ocupă locul 1 în topurile albumelor americane cu “4 Way Street”. 

1972 - S-a lansat în Statele Unite controversatul single a lui John Lennon, “Woman Is the Nigger of the World”. Cântecul a ajuns pe poziția 57, în ciuda faptului că practic toate posturile de radio din țară au refuzat să-l difuzeze. În 1967, Yoko Ono rostise această propoziție într-un interviu dat unei reviste, iar Lennon a explicat mai târziu că dorea să atragă atenția opiniei publice că femeile meritau o poziție mai înaltă în societate. 

1975 - Interpretul și textierul britanic în vârstă de 27 de ani Peter Ham de la Badfinger s-a sinucis spânzurându-se în garajul din locuința sa Surrey. Ham a fost co-autor al piesei “Without You”, împreună cu colegul său de trupă Tom Evans ( care s-a sinucis și el mai târziu). În 1973, melodia a câștigat un premiu Ivor Novello la categoria Cântecul Anului, ulterior fiind un hit pentru Harry Nilson și Mariah Carey. Ham a fost membru fondator al trupei The Iveys, ulterior Badfinger, care a semnat un contract cu casa de producție Apple a celor de la Beatles. Primul lor hit “Come And Get It” a fost compus de Paul McCartney.

1976 - Led Zeppelin cunosc succesul cu “Presence”, cel de-al 6-lea lor album ajuns no.1 în Marea Britanie, clasat de asemenea pe locul 1 în State.

1976 - “Wings At The Speed Of Sound” a urcat pe poziția 1 în topurile albumelor americane. Este al 5-lea no. 1 a lui Paul McCartney după Beatles.

1976 - Paul și Linda McCartney și-au petrecut seara cu John Lennon în apartamentul acestuia din New York Dakota, vizionând la televizor emisiunea Saturday Night Live. Producătorul show-ul,Lorne Michaels, le-au făcut propunerea ca Beatles să vină la studio și să cânte live 3 melodii. Lennon și McCartney s-au gândit să ia un taxi, dar au considerat că sunt prea obosiți. Aceasta a fost ultima dată când Lennon și McCartney au fost împreună.

1979 - Cântecul “Georgia On My Mind” a lui Ray Charles a fost proclamat cântecul oficial a statului Georgia. 

1981 - Cei de la New Order încep lucrul la primul lor album în studiourile Strawberry din Stockport, Anglia. 

1982 - Status Quo ajung din nou pe locul 1 cu “1982”, cel de-al 4-lea lor album de top din clasamentele britanice. 

1984 - Jerry Lee Lewis se căsătorește pentru a șasea oară cu tânăra de 22 de ani, Kerrie McCarver. 

1984 - Trupa R.E.M. dă startul turneului britanic de 7 concerte la clubul The Tin Can din Birmingham, Anglia, fiind primul turneu complet al trupei în Marea Britanie. 

1990 - Personalul tehnic care-l însoțea pe Roger Waters în turnee a descoperit o bombă neexplodată din al doilea război mondial în timp ce montau scena pentru concertul lor intitulat “The Wall” susținut în Piața Potsdamer din Germania. 

1992 - David Bowie se căsătorește în Elveția cu modelul și actrița de origine somaleză Iman.
 
1995 - Oasis lansează “Some Might Say” care a adus trupei primul lor single no.1 în topurile britanice.

2003 - S-au pus bazele primului clasament oficial al melodiilor descărcate de pe internet după ce 5 mari companii de înegistrări - EMI, Warners, Sony, BMG și Universal au conlucrat la organizarea Zilei Downloadurilor Digitale. Peste 150.000 de utilizatori de calculatoare au descărcat 1,1 milioane de piese. În clasamentul Net Parade Top 3 s-au situate : Tatu pe 3 cu “All The Things She Said”, pe 2- “Clocks” al celor de la Coldplay și pe locul 1 Christina Aguilera cu piesa “Beautiful”.

2004 - Marion "Suge" Knight, fondatorul companiei de producție Death Row Records, a fost eliberat din închisoarea statală Mule Creek din California după ce a executat o pedeapsă de 10 luni pentru încălcarea eliberării condiționate ca urmare a atacului său săvârșit în 1997. Knight a fost trimis din nou la închisoare pe 4 august pentru încălcarea unei a doua eliberări condiționate, după ce în 2003 a lovit cu pumnul un agent de parcare în fața unui club de noapte. 

2005 - Solistul american Akon urcă în fruntea topurilor albumelor britanice cu “Trouble”. Mariah Carey s-a clasat prima în topurile albumelor americane cu “The Emancipation of Mimi”.

2007 - Sheryl Crow a declarat că ar trebui instituită o interdicție de a se folosi prea multă hârtie igienică ca măsură de protejare a mediului înconjurător. Cântăreața a sugerat folosirea "doar a unui pătrat pentru fiecare vizită la toaletă, cu excepția, desigur, a situațiilor nedorite în care sunt necesare 2 sau 3 pătrățele". Crowe a făcut acest comentarii pe site-ul său oficial după încheierea turneului său la bordul unui autobuz care folosea biogas pe post de combustibil, pentru a conștientiza populația în legătură cu efectele schimbărilor climei. Crow a mai lansat o linie vestimentară pe care ea a numit-o "manșeta-mâneca pentru servirea mesei"; aceasta este detașabilă, putând fi înlocuită cu o alta după ce s-a folosit la ștergerea gurii utilizatorului.

2007 - The Arctic Monkeys au vândut încă din prima zi în magazinele britanice 85.000 de exemplare ale noului lor album intitulat “Favourite Worst Nightmare”, ceea ce a dus la nominalizarea sa la titlul de cel mai rapid album nou lansat pe piață al anului.


Pentru mai multe click aici
CURSUL VALUTAR
  oferit de: curs-valutar-bnr.ro

Multumim pentru sprijinul acordat

Parerea ta

survey tool
////// /////

PARTENERI

 
 
Legende Rock Stiri Interviuri Album Photo Astazi in muzica Webradio Top20 Contact